2021

Paolo Banchero (Seattle O’Dea)
Kendall Brown (Sunrise Christian)
Kennedy Chandler (Briarcrest)
Moussa Diabate (IMG Academy)
A.J. Griffin (Archbishop Stepinac)
** Nolan Hickman (Wasatch Academy)
Caleb Houstan (Montverde Academy)
* Trevor Keels (Fairfax Paul VI)
** Jabari Smith, Jr. (Sandy Creek)

2020

Scottie Barnes (University Sch/Montverde)
Sharife Cooper (McEachern High School)
Cade Cunningham (Montverde Academy)
R.J. Davis (Archbishop Stepinac)
Jeremy Roach (Paul VI)
Day’Ron Sharpe (Montverde Academy)
Jaden Springer (IMG Academy)
D.J. Steward (Whitney Young)
Isaiah Todd (Richmond John Marshall)
Mark Williams (IMG Academy)

2019

Cole Anthony (Oak Hill Academy)
Bryan Antoine (Ranney School)
Armando Bacot, Jr. (IMG Academy)
Vernon Carey, Jr. (University School)
Josh Green (IMG Academy)
Scottie Lewis (Ranney School)
Tre Mann (The Villages)
Jeremiah Robinson-Earl (IMG Academy)
Trendon Watford (Mountain Brook)
James Wiseman (Memphis East)

2018

R.J. Barrett (Montverde Academy)
Moses Brown (Archbishop Molloy)
Darius Garland (Brentwood Academy)
Louis King (Hudson Catholic)
Nassir Little (Orlando Christian Prep)
E.J. Montgomery (Montverde Academy)
Javon Quinerly (Hudson Catholic)
Cameron Reddish (Westtown)
Simisola Shittu (Montverde Academy)

2017

DeAndre Ayton (Balboa City/Hillcrest)
Mohamed Bamba (Westtown)
Wendell Carter (Pace Academy)
Trevon Duval (IMG Academy)
Quade Green (Neumann-Goretti)
Kevin Knox (Tampa Catholic)
Michael Porter (Columbia Father Tolton)
Billy Preston (Bellflower St. John Bosco)
Nick Richards (Patrick School)
Colin Sexton (Pebblebrook)
M.J. Walker (Jonesboro)

2016

Edrice Adebayo (High Point Christian)
Udoka Azubuike (Potter’s House Christian)
Lonzo Ball (Chino Hills)
Tony Bradley (Bartow)
Dewan Huell-Hernandez (Miami Norland)
V.J. King (Paul VI)
Malik Monk (Bentonville)
Kobi Simmons (Alpharetta St. Francis)
Jason Tatum (St. Louis Chaminade)

2015

Dwayne Bacon (IMG Academy)
Antonio Blakeney (Orlando Oak Ridge)
Jaylen Brown (Marietta Wheeler)
Malik Newman (Jackson Callaway)
Ben Simmons (Montverde Academy)
Stephen Zimmerman (Bishop Gorman)

2014

Grayson Allen (Jacksonville Providence)
Joel Berry II (Lake Highland Prep)
Justin Jackson (Houston HCYA)
Stanley Johnson (Mater Dei)
Emmanuel Mudiay (Grace Prep)
Jahlil Okafor (Whitney Young)
D’Angelo Russell (Montverde Academy)
Isaiah Whitehead (Brooklyn Lincoln)

2013

Jabari Bird (Richmond Salesian)
Kasey Hill (Montverde Academy)
Rondae Hollis-Jefferson (Chester)
Dakari Johnson (Montverde Academy)
Julius Randle (Prestonwood Chr.)
Wayne Selden (Tilton School)
Andrew Wiggins (Huntington Prep)
Nigel Williams-Goss (Findlay Prep)

2012

Kyle Anderson (Paterson Catholic)
Amile Jefferson (Friends Central)
Tony Parker (Miller Grove)
Isaiah Austin (Grace Prep)

2011

Rakeem Christmas (New Church)
Michael Kidd-Gilchrist (St. Patrick)
P.J. Hairston (Greensboro Dudley)
Myck Kabongo (St. Benedict’s)
James McAdoo (Norfolk Christian)
Marshall Plumlee (Christ School)
Austin Rivers (Winter Park)
Shannon Scott (Milton)
Adonis Thomas (Melrose)

2010

Reggie Bullock (Kinston)
* Kyrie Irving (St. Patrick)
Perry Jones (Duncanville)
C.J. Leslie (Word of God)
Cory Joseph (Findlay Prep)
Fab Melo (Sagemont)
Tristan Thompson (Findlay Prep)
Patric Young (Providence Chr.)

2009

Kenny Boynton (Amer. Heritage)
John Henson (Tampa Sickles)
* Renardo Sidney (Piney Woods)
Lance Stephenson (Brook. Lincoln)
Dexter Strickland (St. Patrick)
Maalik Wayns (Roman Catholic)
David Wear (Mater Dei)
Travis Wear (Mater Dei)

 

2008

Larry Drew II (LA Taft)
Tyreke Evans (American Chr.)
Brandon Jennings (Dominguez)
Sylven Landesberg (Holy Cross)
Greg Monroe (New Orleans Cox)
Samardo Samuels (St. Benedict)

2007

Jerryd Bayless (Phoenix St. Mary’s)
Michael Beasley (IMG-Pendleton)
Nick Calathes (Lake Howell)
Johnny Flynn (Niagara Falls)
Taylor King (Mater Dei)
Kevin Love (Lake Oswego)

2006

Demond Carter (Reserve Chr.)
Wayne Ellington (Episcopal Acad.)
Spencer Hawes (Seattle Prep)
Gerald Henderson (Episcopal Acad.)
Brandan Wright (Brentwood Acad.)

2005

Richard Hendrix (Athens)
*Amir Johnson (LA Westchester)
Tasmin Mitchell (Denham Springs)
Martell Webster (Seattle Prep)
Louis Williams (South Gwinnett)

2004

LaMarcus Aldridge (Seagoville)
Glen ‘Big Baby’ Davis (LSU Lab)
Darius Washington (Edgewater)
Marvin Williams (Bremerton)
Mike Williams (Wilcox Central)

2003

Leon Powe (Oakland  Technical)

2002

Hassan Adams (LA Westchester)
Torin Francis (Tabor Academy)
Shavlik Randolph (Broughton)

2001

Cedric Bozeman (Mater Dei)
Kwame Brown (Glynn Academy)
Rashaad Carruth (Cathedral)
Tyson Chandler (Dominguez)
Julius Hodge (St. Raymond’s)
* Dajuan Wagner (Camden)

2000

Chris Duhon (Salmen)
Gerald Wallace (Childersburg)

1999

Donnell Harvey (Randolph-Clay)
Jason Kapono (Artesia)
Marvin Stone (Grissom)

1998

Jason Capel (Indian River)
Teddy Dupay (Mariner)
Al Harrington (St. Patrick)
Tayshaun Prince (Dominguez)
Ray Young (St. Joseph)

1997

Eric Chenowith (Villa Park)
Jason Collins (Harvard-Westlake)
Jarron Collins (Harvard-Westlake)
Dion Glover (Cedar Grove)
Kenny Gregory (Independence)
Anthony Perry (St. Anthony)

1996

Lester Earl (Glen Oaks)
Shaheen Holloway (St.Patrick)
Tim Thomas (Paterson Catholic)

1995

Chauncey Billups (Geo.Wash.)
Ron Mercer (Goodpasture)

1994

Danny Fortson (Shaler Area)
Trajan Langdon (East Anchorage)
Felipe Lopez (Rice)
Corey Louis (Northwestern)

1993

Damon Flint (Woodward)
Jeff McInnis (Oak Hill)

1992

Steve Edwards (Miami Senior)
Martice Moore (Oak Hill)
Duane Spencer (Cohen)
Serge Zwikker (Flint Hill)

1991

Cory Alexander (Flint Hill)
Keith LeGree (Statesboro)

1990

Clifford Rozier (Southeast)
Michael Smith (D.C. Dunbar)

1988

Stacey Poole (Forrest)

* injured or ineligible during City of Palms
** was scheduled for 2020 (canceled)